Błąd
  • The RokSprocket Module needs the RokSprocket Component installed.
Drukuj

Model pracy Poradni Terapii Mutyzmu "Mówię"

włącz .


Model pracy terapeutycznej opiera się na założeniu, że warunkiem poprawy funkcjonowania dziecka z mutyzmem wybiórczym jest regularna współpraca pomiędzy środowiskami, w których znajduje się na co dzień. Najczęściej zaliczają się do nich: rodzina, szkoła/przedszkole, terapia. Począwszy od diagnozy, poprzez proces terapeutyczny, aż do jego zakończenia, bardzo istotne jest systematyczne konsultowanie metod pracy z dzieckiem i kontrolowanie jej efektów w porozumieniu z rodziną, nauczycielami i terapeutami.

W pracy Poradni kierujemy się zasadą, że opieką należy otoczyć zarówno dziecko jak i jego rodziców lub inne znaczące osoby. W zależności od umiejscowienia trudności skutkujących milczeniem dziecka, kładziony jest proporcjonalny nacisk na pracę z dzieckiem i rodziną. W przypadku dziecka jest to terapia indywidualna, której niekiedy nie zastąpią jedynie interwencje w środowisku domowym lub przedszkolnym/szkolnym. W przypadku rodziców, opieka może przybrać formę konsultacji, warsztatów psychoedukacyjnych, czy terapii rodzinnej, w zależności od potrzeb i możliwości.

Terapia dziecka z mutyzmem wybiórczym najczęściej przybiera charakter indywidualny (np. gdy objawy są zbyt nasilone by wystawiać dziecko na próbę włączenia go do grupy). Wraz z postępem terapii warto rozważyć włączanie dziecka do terapii grupowej, gdzie będzie w stanie trenować umiejętności społeczne nabyte w toku indywidualnej współpracy z terapeutą. Często zdarza się, że na terapię skierowane zostają dzieci, u których nasilenie objawów jest na tyle łagodne, że od początku będą w stanie uczestniczyć w terapii grupowej. Założeniem terapii grupowej dla dzieci jest równoległe zaangażówanie rodziców w warszataty psychoedukacyjne. Prowadzone są wówczas dwie równoległe grupy pozostające pod opieką dwóch terapeutów, którzy wspólpracują ze sobą, aby umiejętnie kierować dwutorowym procesem terapeutycznym.

 Model pracy

 

Żródło: Ołdakowska-Żyłka, B., Grąbczewska-Rózycka, K. (2017). Mutyzm wybiórczy. Strategie pomocy dziecku i rodzinie. Warszawa: Difin S.A.

Kontakt

Poradnia Terapii Mutyzmu "Mówię"
ul. Bonifraterska 15/12
Warszawa 00-203
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dla specjalistów:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel. +48 602 236 963

Szkolenia dla specjalistów

Zapraszamy specjalistów oraz terapeutów na szkolenia z zakresu mutyzmu wybiórczego.

Więcej informacji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz tel. +48 602 236 963